news
1400/6/20

جابجایی 62 هزار تن کالاهای اساسی از بندر امام خمینی(ره) /روند خروجی کالا بیشتر از ورود است

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: روزانه 62 هزار تن کالاهای اساسی از بندر امام خمینی(ره) جابجا می شود و روند خروجی این کالاها بیش از ورود است.

به گزارش روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ، داریوش امانی در سفر یک روزه به استان خوزستان و بازدید از اسکله و پایانه بار بندر امام خمینی(ره) اظهار کرد: در حال حاضر حمل کالاهای اساسی از بنادر یکی از موضوعات مهم کشور است و در سفر قبلی به بندر امام خمینی(ره)، حمل کالاهای اساسی از این بندر به طور میانگین روزانه توسط 1900 کامیون جابجا می شد که بر اساس مصوبه شورای عالی ترابی و با برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شد این تعداد به روزانه 2500 کامیون برسد.
وی افزود: روز گذشته 2 هزار و 750 دستگاه کامیون کالای اساسی از بندر امام خمینی (ره) تخلیه شد و جابجایی کالاهای اساسی جابجا شده از این بندر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بیان کرد: در حال حاضر روزانه 92 هزار تن کالاهای اساسی از بنادر کشور جابجا می شود که از این میزان 62 هزار تن مربوط به بندر امام خمینی(ره) بوده و 30 هزار تن دیگر از از بنادر امیر آباد، انزلی، نوشهر، چابهار و فریدون کنار به سایر نقاط کشور جابجا شده است.
امانی ادامه داد: با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده و برنامه ریزی های صورت گرفته از ابتدای سال جاری تا کنون 10 میلیون تن کالاهای اساسی از بنادر جابجا شده است که سهم بندر امام خمینی(ره) از این میزان 7 میلیون و 300 هزار تن است.
وی تصریح کرد: روند خروج کالاهای اساسی از بندر امام خمینی(ره) نسبت به واردات این کالاها بیشتر شده است و یک میلیون و 200 هزار تن کالاهای اساسی آماده حمل از بندر امام(ره) تا یک ماه آینده بارگیری خواهند شد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تأکید کرد: مشکلی در حمل کالاهای اساسی از بندر امام خمینی(ره) نداریم.

امانی افزود: با پیگیری های صورت گرفته توسط ستاد کرونای وزارت راه و شهرسازی، واکسیناسیون رانندگان حمل و نقل جاده ای نیز در حال انجام است.
وی به اجرای طرح های تشویقی اشاره کرد و بیان کرد: واگذاری و تحویل یک جفت لاستیک تشویقی در بنادر جنوبی کشور از جمله بندر امام خمینی(ره) به ازای هر 5 بارنامه حمل کالاهای اساسی و روغن موتور تشویقی از دیگر برنامه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور برای رانندگان حمل کالاهای اساسی است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تأکید کرد: با تمهیدات اندیشیده شده این ظرفیت وجود دارد که جابجایی کالاهای اساسی از بنادر کشور به روزانه 100 هزار تن برسد.
وی افزود : تمامی مرز های زمینی کشور بسته هستند و زائران اربعین حسینی به این مرز ها مراجعه نکنند.

داریوش امانی در بازدید از پایانه مرزی شلمچه گفت : هیچ یک از مرز های زمینی کشور برای خروج زوار باز نیستند و طبق اعلام ستاد اربعین حسین تنها 60 هزار نفر با استفاده از خطوط هوایی و طبق دستورالعمل های اعلام شده امکان حضور در مراسم اربعین را دارند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با بیان اینکه زائران اربعین حسینی به اطلاعیه های ستاد اربعین توجه کنند، افزود: هیچگونه پیش فروش تور های برگزاری اربعین حسینی قانونی نیست و مردم مراقب کلاه برداری ها در این خصوص باشند.

منبع: rmto.ir